Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” w ostatnim numerze zamieściło artykuł o Kobyłce w dziale „Dobre praktyki” - tekst dotyczy bioodpadów oraz działań, które prowadzi Miasto w tym zakresie.
Edyta Zbieć pisze o tym na swoim profilu na Facebooku:
Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” w ostatnim numerze zamieściło artykuł o Kobyłce w dziale „Dobre praktyki”. Bardzo jestem z tego zadowolona, bo tekst dotyczy bioodpadów, a jak Państwo wiedzą, jest to temat zaprzątający mnie i naszych kobyłkowskich urzędników od dłuższego czasu. A dlaczego? Tak, jak wspominaliśmy już wiele razy, bioodpady to druga, najcięższa frakcja w całym strumieniu odpadów komunalnych, ich waga w miesiącach letnich potrafi zbliżyć się do masy odpadów zmieszanych.
Mamy, jako mieszkańcy, problem z właściwym segregowaniem bioodpadów, w tekście znalazła się informacja o tym – w odpadach zmieszanych 20-40 procent stanowią śmieci, które powinny znaleźć się właśnie w pojemniku bio. W wielu nieruchomościach odpady bio nie są wcale oddawane – o ile nauczyliśmy się właściwie segregować plastiki, czy papier, o tyle odpadów bio jeszcze nie umiemy właściwie zagospodarowywać.
I właśnie o tym jest tekst we „Wspólnocie” – o naszych działaniach, dążących do pokazywania mieszkańcom, że można kompostować odpady bio, co jest równie proste, jak wrzucanie ich do pojemnika, a potem do worków wystawianych przed posesje. Dajemy dobry przykład – 100% bioodpadów wytworzonych na terenach przez nas zarządzanych trafi do miejskich kompostowników. W kilku miejscach postawiliśmy takie pojemniki – są również takie, które zrobiliśmy sami, np. z palet zbieranych w PSZOK, czy z koszy gabionowych – w tych ostatnich mieszkańcy będą mogli zobaczyć, jak wygląda cały proces, bo są ażurowe. Rozstawiliśmy już kilkadziesiąt kompostowników i będziemy je powoli zapełniać. W naszej nowopowstałej spółce komunalnej powstaje nawet całe ogrodzenie z takich właśnie gabionowych koszy – spółka będzie tam zamieszczała całość liści i trawy wygrabionych z działki.
Do końca 2021 roku planujemy kompostować 100% naszych miejskich bioodpadów. Ceny za odbiór odpadów rosną, szukamy więc rozwiązań, które mogą przynieść realne oszczędności – a przy tym chcemy działać w duchu ekologicznego postępu. Zachęcam mieszkańców do kompostowania – jeśli macie Państwo z tym jakiś problem, nie wiecie, jak się do tego zabrać – zadzwońcie do Wydziału Ochrony Środowiska, gdzie uzyskacie informacje. Inicjatorem naszej akcji i specjalistą w tym zakresie jest Lech Urbanowski – na pewno Państwu we wszystkim pomoże i odpowie na Państwa pytania.